Jaki jestem? 

Szybki czy wolny. Odważny czy wstydliwy. Spokojny czy wybuchowy. Przebaczający czy nienawidzący. Pyszny czy pokorny. Wystarczający czy wybrakowany. Rozkazujący czy ugodowy. Budujący czy niszczący relacje.

Na te i wiele innych pytań w kontekście naszego Ja możemy odpowiedzieć poprzez rozpoznanie naszego charakteru, osobowości, temperamentu i poprzez owoce, które zbieramy po każdym działaniu.

Dzisiaj spróbujemy odpowiedzieć sobie dlaczego jestem dokładnie taki a nie inny, co jest przyczyną mojego zachowania i dlaczego inni mi przeszkadzają.

Urodziliśmy się z pewnymi umiejętnościami, które wyróżniają nas w świetle innych osób. Umiejętności te są odzwierciedleniem naszej osobowości, którą nabyliśmy z chwilą narodzin. Odkrycie własnej osobowości pozwala nam świadomie iść przez życie i pokonywać wszelkie bariery. Umożliwia nam dokonywanie zmian i rozpoznawanie własnych cech i czynników składowych.

Poznanie swojego stylu osobowości pomoże uświadomić nam, że:

– urodziliśmy się z pewnymi różnicami osobowości i dlatego motywują nas różne okoliczności, okazje i środowiska,

– różnice w motywacji umożliwiają nam wykonywanie pewnych rzeczy lepiej od innych osób,

– odmienny nie znaczy zły, dlatego powinniśmy akceptować i szanować tych, których osobowości nie są podobne do naszej. Nie jest naszą rolą zmienianie innych,

– wszyscy ludzie niezależnie od profilu, mają mocne strony i słabości. Jednak to nie upoważnia dane jednostki do tego, aby używać ich jako argumenty (nawyki i niedoskonałości charakteru),

– poprzez rozumienie naszych osobowości oraz rozumienie w jaki sposób inni się od nas różnią, jesteśmy lepiej wyposażeni do zarządzania samymi sobą i do skuteczniejszej współpracy z innymi.

Czym jest styl osobowości?

Jest to filtr, przez który postrzegamy nasz świat. Podchodzimy do wyzwań, wyrażamy nasze emocje, ustalamy nasze cele, interpretujemy postępowanie innych, adaptujemy się w trakcie zmian oraz uczymy się życia. Na styl osobowości wpływają dwa czynniki:

1.      Prędkość – oznacza, że niektórzy wolą reagować szybko na wyzwania i wybory, a innym zabiera to dużo czasu. Ludzie szybcy są opisywani jako otwarci ekstrawertycy, a ludzie powolni są opisywani jako zdystansowani introwertycy.

2.      Priorytet – oznacza, że niektórzy są realnie zmotywowani i spełnieni, gdy skupiają się na zadaniach; a inni są bardziej zainteresowani i motywowani gdy mogą skupiać się na ludziach. Niektórzy z nas są zorientowani na zadania, a inni zorientowani na ludzi.

Osobowość naszą można przyrównać do szaty, którą okrywamy nasze ciało. Np. jeśli widzimy, że mamy boczki po prawej, boczki po lewej stronie, wówczas zakładamy odpowiednią sukienkę, która te boczki zatuszuje. Jeśli widzimy plamki na twarzy, nakładamy odpowiednią ilość tuszu, który te plamki zatuszuje. W ten sposób przykrywamy nasze prawdziwe ja, zakładamy maski, ale nasze wnętrze (skała/fundament), pozostaje bez zmian. Ciągle jesteśmy tą samą osobowością, tylko, że z maską na twarzy. Rozpoznanie kim tak naprawdę jesteśmy,  jacy zostaliśmy stworzeni umożliwi nam rozwijanie i doskonalenie naszych mocnych stron i pokonywanie swoich słabości.

Zdarza się, że współpracujemy z ludźmi o zupełnie odmiennym stylu osobowości. Taka krzyżówka powoduje częste konflikty, brnięcie w agresję i utrzymywanie swoich racji bądź też kontrastowo zamykanie się „we własnej skorupie” i unikanie kontaktów z innymi osobami. Typy przeciwstawne do naszego typu dominującego są przez nas najmniej zrozumiałe i stanowią największe zmaganie. Dzieje się tak dlatego, ponieważ świadomie staramy się ich unikać i mamy najmniejsze doświadczenie w takich relacjach. Aby uniknąć tego rodzaju sytuacji warto nauczyć się „zapożyczać” style innych osobowości. Jak tego dokonać?

– obserwować ludzi z dominującymi stylami osobowości odmiennymi od naszego w ich działaniu. Jednym z najlepszych miejsc jest praca, rodzina, przyjaciele, bliscy,

– polegać na silnych stronach i umiejętnościach innych członkach zespołu,

– równoważyć zachowania poprzez kierowanie pracą, w taki sposób, by to czego nie jesteśmy w stanie wykonać było uzupełnione pożytecznymi cechami i umiejętnościami innych,

– uczyć się słownictwa, które pomoże nam zrozumieć style innych osobowości,

– posługiwać się nowym słownictwem, by rozumieć i być zrozumiałym.

Poniżej przedstawiam opis poszczególnych cech naszego charakteru i stylu naszej osobowości.

Ekstrawertyk – Ekstrawertycy to urodzeni liderzy pełni pasji i charyzmy. Mają wrodzoną pewność siebie. Nie boją się wystąpień publicznych. Są duszą towarzystwa. Łatwo nawiązują nowe kontakty. Są gadatliwi, szybko podejmują decyzje i mają nieograniczone pokłady energii. Ekstrawertyków cechują twórcze myślenie, kreatywność i bycie liderem. Przez to, że narzucają sobie zbyt wysokie tempo życia, często popadają w stan przemęczenia.

Pozytywne postawy ekstrawertyka

 • Energia z zewnątrz
 • Entuzjazm, otwartość
 • Asertywność
 • Gadatliwość
 • Aktywność
 • Przywódczość
 • Beztroska
 • Towarzyskość
 • Wrażliwość
 • Optymizm

Ekstrawertycy z natury są nastawieni na ludzi i budowanie relacji z ludźmi. Ich otwartość umożliwia szybkie pozyskiwanie przyjaźni. Budzą zaufanie i bardzo szybko „wtapiają” się w nowe środowisko. Ich wrażliwość pozwala na współodczuwanie i bardzo chętnie pomagają innym. Bycie osamotnionym to nie dla nich, nie potrafią pracować w pojedynkę. Będąc wśród ludzi; czują, że żyją i się spełniają. Niestety bardzo często działają emocjonalnie przez co zmienia się ich nastrój. Potrafią w ciągu jednej minuty przejść ze stanu euforii w stan przygnębienia. Dzieje się tak dlatego, że poprzez zaufanie do ludzi często czują się skrzywdzeni. Pragnąc dawać „miłość na dłoni” zdarza się, że otrzymują „wiadro zimnej wody”. Taka sytuacja sprawia, że stają się wybuchowi i impulsywni. Plusem jest fakt, że przez miłość do ludzi bardzo szybko wybaczają i przyjmują przeprosiny.

Negatywne postawy ekstrawertyka

 • Chaotyczność
 • Złość
 • Drażliwość
 • Niepokój
 • Wybuchowość
 • Zmienność
 • Impulsywność
 • Najpierw mówi, potem myśli.

Ekstrawertycy wydatkują energię na zewnątrz siebie: ich typ temperamentu to: Sangwinik i Choleryk. Sangwinicy pozyskują sobie setki radosnych znajomości. Imponują innym charyzmą i pewnością siebie w towarzystwie. Zorientowani są na zabawę, wypoczynek i relacje międzyludzkie. Decyzje podejmują impulsywnie (mają zachcianki). Pragną świecić i być gwiazdą środowiska. Gesty ich są przyjazne i radosne. Ich wadą jest fakt, że są chaotyczni i nie rzeczowi podczas prowadzonych rozmów i negocjacji. Energię swoją budują poprzez interakcję, np. wyjście ze znajomymi do kina. Z reguły są gadatliwi i podekscytowani. Sangwinika napędzają uczucia a ich siłą jest zabawa. Cholerycy wnoszą do związków siłę i pewność. Decyzje podejmują szybko (na już) i są bardzo praktyczni. Są mało stabilni. Są dominujący i marzą o osiągnieciach. Ich gesty są bezpośrednie i stanowcze. Swoją energię budują poprzez konkurencję, np. porywające wyzwania. Z reguły są stanowczy i rozkazujący. Choleryka napędza siła woli i pewność siebie.

Introwertyk – W przeciwieństwie do ekstrawertyków introwertycy zwracają się do swojego wnętrza, są nieśmiali, powolni, ale za to konsekwentni w działaniu. Introwertycy zachowują powagę, są małomówni, rozważni i ostrożni. Najlepiej czują się w samotności. Introwertyków cechuje ich duża zdolność do realnej oceny sytuacji, dokładność i precyzja. Często osoby takie są analitykami. Introwertycy nastawieni są na zadania i pracę. Dzięki swoim zdolnościom analitycznym i zaangażowaniu zadania, które rozpoczynają najczęściej doprowadzają do końca. Ich wadą jest fakt, że nie budują przyjaźni i nie ufają ludziom. Zamykają się we własnym świecie i często traktowani są przez innych jako osoby samolubne. Introwertycy mają problem z przemawianiem do dużego grona słuchaczy. Za to ich zaletą jest fakt, że są bardzo skoncentrowani na tym co robią.

Pozytywne postawy introwertyka

 • Ostrożność
 • Powaga
 • Pojednawczość
 • Solidność
 • Spokój
 • Zrównoważenie
 • Łagodność
 • Refleksyjność
 • Powściągliwość

Negatywne postawy introwertyka

 • Apatia
 • Lęk
 • Sztywność
 • Pesymizm
 • Bierność
 • Nietowarzyskość

Introwertycy skierowani są do wewnątrz. Ich typ temperamentu to: Flegmatyk i Melancholik. Flegmatycy dają oazę spokoju. Decyzje podejmują powoli (ostrożnie, niespiesznie, bezpiecznie). Marzą o bezpieczeństwie i spokoju. Ich gesty są delikatne i spokojne. Są systematyczni. Energię swoją budują poprzez ucieczkę, np. wychodząc w samotności na spacer. Nawiązują łagodną, serdeczną, spokojną konwersację. Chcą być przyjaźni i starają się napędzać zaufanie. Melancholicy nie są w ogóle towarzyscy, najlepiej pracuje im się w zamkniętym pomieszczeniu, gdzie nikogo nie ma i nikt im nie przeszkadza. Nie lubią gwaru i miejsc, w których jest tłum ludzi. Wyszukują miejsc, do których nikt nie dotarł. Spacerować lubią w opuszczonych miejscach. Są niestabilni w swoich emocjach. Potrafią przejść ze skrajności w skrajność. W jednej minucie podobnie do choleryków przechodzą ze stanu spokoju do stanu pobudzenia, agresji, pesymizmu i wówczas zamykają się w swoim świecie. Decyzje podejmują ostrożnie (najlepsze wybory). Marzą o realizacji planów z długim terminem. Np. jak podejmują decyzję zakupu czegoś to nie na jedną chwile, na jeden raz, a na długie lata. Gesty melancholików są kontrolowane i zachowawcze. Są zorganizowani a swoją energię budują poprzez samotność, np. wieczór spędzony z książką, albo dobrym filmem. Wzbudza zaufanie swoim intelektem. Ich siła, to bycie rzeczowym. Niestety nie potrafią być zabawni.

Energiczny Choleryk – to urodzony szef: władczy, nie może usiedzieć w miejscu, musi działać, ale jest porywczy, niewyrozumiały i niecierpliwy. Podporządkowuje sobie innych, łatwo się denerwuje. Mówi z siłą, dobitnie, dynamicznie. Symbol: ogień.

Perfekcyjny Melancholik – to idealista: uczuciowy, wrażliwy, dokładny, poważny. Jego wzloty są najwyższe, a dołki najniższe. Ma głębokie wnętrze. Niestety skłonny do depresji, nadmiernie wymagający, narzekający. Mówi z głębokości serca i myśli. Symbol: ziemia.

Towarzyski Sangwinik – to dusza towarzystwa: wesoły, pogodny, towarzyski, gadatliwy. Ale przy tym niezorganizowany i zapominalski. Jest charyzmatyczny i łatwo przekonuje innych

używając swego czaru. Mówi szybko, żywo, śmieje się. Symbol: powietrze.

Spokojny Flegmatyk – to ambasador pokoju: jest powolny, zrównoważony, najbardziej elastyczny. Unika konfliktów za wszelką cenę. Nie spieszy się, obserwuje otoczenie. Niestety odkłada sprawy na później, tworzy bałagan. Mówi powoli, delikatnie, łagodnie. Symbol: woda.

Jeśli pragniesz dowiedzieć się więcej. Zbadać swoją osobowość. Wykonać kilka ćwiczeń a przede wszystkim nauczyć się żyć bez konfrontacji z innymi ludźmi i dopasowywać się do pozostałych stylów zapraszam na coaching i mentoring do mnie 🙂

Cieplutkiego dnia Ci życzę

Sylwia 🙂