Kilka godzin temu usłyszałam takie słowa „nie zmusisz nikogo do tego, aby kogoś zaczął lubić”. Słysząc te słowa niemalże podskoczyłam z radości. Uwielbiam tego rodzaju konfrontacyjną postawę. Wywołuje mnie do obronienia się z pełnym szacunkiem dla obu stron. W sposób asertywny odpowiedziałam „oczywiście, że nikogo nie zmuszę do tego, by zaczął lubić kolegę z pracy. Jednak mogę pokazać na czym polega różnica między lubieniem a szanowaniem. W efekcie końcowym sama podejmiesz decyzję, że chcesz polubić tę osobę”.

Rozmowa oczywiście trwała w sposób rzeczowy. Z poszanowaniem obu stron, z pełną akceptacją odmiennych poglądów i zachowań. Koniec, końców wyraziła zgodę na spotkanie z pozostałymi członkami „załogi”. Należy tutaj dodać, że użyłam sił perswazji, stosując odpowiednich słów. O których wspomnę na samym końcu naszej dzisiejszej wędrówki, dlatego nigdzie nie odchodź. Czytaj dalej.

Powróćmy do naszego wątku głównego jakim jest postawa asertywna i szacunek podczas komunikacji i przekonywania kogoś do swoich poglądów. Aby być usłyszanym i usłyszeć rozmówcę już wiemy, co należy zrobić. Co w sytuacji, kiedy słyszymy odmienną postawę. Niezgodność z naszymi poglądami. Konfrontacyjną postawę i sprzeciw. Jak się wówczas zachować, jak zapanować nad sobą, swoimi emocjami. Jak uszanować siebie i swojego rozmówcę.

O asertywności w gogle można wyczytać bardzo wiele wyjaśnień. Powtórzę dla woli przypomnienia czym jest asertywność.

Asertywność to umiejętność adekwatnego wyrażania siebie bez naruszania praw innych osób.

Asertywna postawa – to komunikowanie w otoczeniu dwóch przekazów:

 • „Ja jestem w porządku, mam prawo być sobą”
 • „Ty jesteś w porządku, masz prawo być sobą”

Powyższa teza pokazuje, że asertywnym być nie oznacza, zgadzać się ze wszystkim co nas spotyka i co narzucają nam inni ludzie. Asertywnym być nie oznacza, prosić, błagać, wymuszać ale również nie oznacza oceniać, rozkazywać, narzucać, konfliktować się.  Styl asertywny to postawa, która jest skupiona na sytuacji, nie na osobach. Dąży do zwarcia równego układu, zadawalającego obie strony i optymalizujące obopólne korzyści.

Cechy dominujące osoby asertywnej, to: szczerość, autentyczność, bezstronność, dobre nastawienie, wywieranie wpływu, kreatywność w proponowaniu rozwiązań, stanowczość, szlachetność, realizm, kultura osobista, samokontrola, elastyczność i przyzwoitość.

Chcąc być asertywni powinniśmy:

 • Zdecydować czego chcemy
 • Zdecydować czy jest to uczciwe
 • Wyraźnie o to poprosić
 • Nie bać się podejmować ryzyko
 • Być wyciszonym i odprężonym – panować nad emocjami
 • Otwarcie wyrażać swoje uczucia
 • Swobodnie przyjmować i mówić innym komplementy
 • Wyrażać i przyjmować uczciwą krytykę

Błędy w asertywności:

 • „Owijanie w bawełnę”
 • Chowanie się za czyimiś plecami
 • Znęcanie się
 • Tłumienie swoich uczuć
 • Obrażanie innych osób

Dlaczego asertywność jest ważna?

 • Umożliwia budowanie relacji
 • Buduje naszą wiarygodność
 • Ułatwia osiągnięcie porozumienia
 • Ułatwia samokontrolę i panowanie nad emocjami
 • Pomaga w rozwijaniu naszej kreatywności
 • Stajemy się bardziej elastyczni
 • Służy budowaniu dobrej komunikacji

Krótki test dla Ciebie na sprawdzenie Twojej asertywności: Na poniższe pytania odpowiedz tak albo nie.

 1. Zdarza Ci się kupić jakąś rzecz, której nie planowałeś, ale trudno było Ci odmówić sprzedawcy?
 2. Jeśli jakaś osoba pali przy Tobie papierosa a Tobie najwyraźniej to przeszkadza, czy potrafisz zwrócić uwagę tej osobie? W jaki sposób to robisz?
 3. Jeżeli ktoś pożyczył od Ciebie pieniądze lub jakąś rzecz i od dłuższego czasu nie oddaje, czy potrafisz się upomnieć?
 4. Czy łatwo nawiązujesz rozmowy z obcą osobą?
 5. Czy swobodnie uczestniczysz podczas spotkania, gdzie nie znasz nikogo oprócz gospodarzy?
 6. Czy zdarza ci się chwalić swoich znajomych, przyjaciół, członków rodziny?
 7. Czy potrafisz zwrócić się do nieznajomej osoby o potrzebną ci pomoc?
 8. Czy zdarza Ci się dzielić swoimi osobistymi odczuciami z jakąś inną osobą?
 9. Jeżeli masz odmienne zdanie niż ktoś, kto jest dla Ciebie autorytetem – czy otwarcie wyrażasz swoje stanowisko?

Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałeś twierdząco, śmiało możesz być dumny z siebie, ponieważ asertywność to Twoje drugie imię. Natomiast jeżeli na większość pytań odpowiedziałeś negatywnie, proponuję podjąć decyzję o przemianie swoich zachowań, myśli, wyciąganie wniosków, co przyniesie ci najwięcej korzyści.

Pozwolę się zatrzymać w tym miejscu na pytaniu 2. W jaki sposób upominasz osobę palącą i prosisz aby przy Tobie tego nie robiła? Uwzględniasz jej chorobę, jaką jest nałóg. Czy w bezpardonowy sposób przechodzisz do ataku, ponieważ został naruszony Twój komfort. Podobnie podczas tworzenia zespołów, tyle ile osób, tyle pomysłów, tyle chętnych do przeforsowania swoich racji i argumentowania, że każde z tych racji jest najlepsze, najmądrzejsze i przyniesie najwięcej korzyści. Co wtedy robisz, jak się zachowujesz. Jesteś osobą, która się radykalnie wycofuje. Czy raczej otwarcie okazujesz swoje emocje i za wszelką cenę starasz się narzucić własne zdanie. Może jesteś osobą, która nie narzuca własnego zdania ani się nie wycofuje, natomiast wsłuchuje się w przedstawione argumenty, wyciąga z nich wnioski, spisuje na tablicy i szuka logicznego rozwiązania. Jeśli taką osobą jesteś, to zespół może być spokojny. Twój sposób postepowania, szanowania własnych poglądów i uczuć jak również drugiej osoby umożliwia Ci trzeźwe spojrzenie na sytuację. Na wstępie tego artykułu napisałam, że powiem jakie słowa zadziałały na podjęcie decyzji o wspólnym spotkaniu, podczas którego będziemy budować zintegrowany zespół. Tworzyć jedność poznając swoje mocne i słabe strony. Słowa te, to: jesteś jednym elementem całości, bez którego obraz jest wybrakowany. To jak układanka z puzzli. Wyobraź sobie, że na tysiąc puzzli jednego zabraknie. Jak będzie wyglądał obrazek? Dokładnie tak wyglądają firmy, rodziny, kościoły, związki, które zamiast budować wspólne obrazki szukają zamienników, usuwają się z pola widzenia, albo wyrzucają pasujące puzzle.

Na koniec dodam, że bycie asertywnym ułatwia nam we wszystkim funkcjonowanie. Pomaga niejednokrotnie rozwiązać trudne sytuacje. Sprawia, że czujemy się spokojni, opanowani  i przede wszystkim wygrani. Nawet jak masz do czynienia z osobą bardzo agresywną, staraj się zachować spokój, a zobaczysz co się zadzieje. Na dziesięć takich przypadków, jeden zostanie nie rozwiązany, ponieważ tylko osoby z własnymi problemami psychicznymi nie będą chcieli zapanować nad sobą i dojść do porozumienia. Ale takich osób wśród budowania zdrowych zespołów nie powinno zwyczajnie być.

Tym czasem przesyłam Ci uściski i życzę cudnego tygodnia

Sylwia 😊