Nie spotkałam się z przedsiębiorcą, który nie narzekałby na brak zaangażowania pracowników do pracy. Ponieważ sama jestem pracownikiem postanowiłam bardzo mocno zgłębić ten temat. Jako osoba z umysłem wizjonera, twórczość i kreatywność jest moim chlebem powszednim. Pomysły i wizje rodzą się we mnie każdego dnia. Lubię, kiedy zleca mi się konkretną rzecz do wykonania, ponieważ wtedy czuję, że oto przede mną kolejna szansa na wykazanie moich twórczych umiejętności.

Drogi czytelniku, jeśli to czytasz, to zapewne dostrzegasz, że z natury jestem osobą na maksa zaangażowaną i nie trzeba mnie do niczego zachęcać, czy też motywować. Po prostu moją pasją jest eksperymentowanie i działanie. Nie ma dla mnie znaczenia, jaką pracę będę wykonywać, dla kogo będę pracować. Będę to robić z serca, wnosząc każdego dnia nowe pomysły, nowe rozwiązania. I gdyby każdy żył misją wizjonera, świat byłby bardzo zakręcony a ludzie zmotywowani do działania. Pracodawcy nie musieliby stosować kar, kija czy marchewki. Nie mieliby kłopotu z komunikacją i poczuciem komfortu. Ale, że tak przyjemnie nie jest, a prawie każdy przedsiębiorca poszukuje ludzi zaangażowanych, chętnych do pracy i najlepiej rozkochanych w firmie, szefie i produkcie tudzież usłudze. Czyli szukanie igły w stogu siana.

Artykuł ten nie będzie wskazówką, w jaki sposób znaleźć ludzi zaangażowanych do pracy, ale wskazówką, co zrobić by się zaangażować. Skąd rodzi się nasze zaangażowanie i jakie daje nam korzyści.

Poznajmy pracownika zaangażowanego.

Pracownik zaangażowany to taki, który koncentruje się na swojej pracy, jest entuzjastycznie nastawiony do jej wykonywania oraz realizuje, bądź wykonuje stawiane przed nim cele biznesowe, działając w interesie przedsiębiorstwa.

Zaangażowanie w pracę, to pozytywny stan umysłu pracownika, który charakteryzowany jest przez doświadczanie w pracy wigoru, zaabsorbowania i oddania się pracy.

 • Wigor(Vigor) dotyczy doświadczania podczas pracy uczucia przypływu energii oraz odporności na zmęczenie fizyczne i psychiczne.
 • Oddanie się pracy(Dedication), dotyczy przekonania, że praca ma znaczenie a jej wykonywanie jest ważne i może napawać dumą.
 • Zaabsorbowanie pracą(Absorbtion) dotyczy doświadczania podczas pracy pełnej koncentracji na wykonywanych zadaniach czemu towarzyszyć może poczucie szybkiego upływu czasu.

Jakie korzyści płyną z bycia bardziej zaangażowanym w działania, czy w pracę, którą wykonujesz.

 • Zwiększasz swój entuzjazm.
 • Stajesz się bardziej kreatywny, dzięki czemu ulepszasz swoją pracę poprzez dostarczanie nowych, czy też lepszych narzędzi.
 • Rozwijasz w sobie swój talent.
 • Wytwarzasz możliwość odnalezienia swojej pasji.
 • Jesteś wzorem do naśladowania.
 • Wpływasz na innych współpracowników.
 • Zwiększa się Twoja produktywność.
 • Stajesz się liderem.

„Jak się zaangażować, kiedy szef wypłaca mi wynagrodzenie nieadekwatne do mojej ciężkiej pracy”, tego typu odpowiedzi padają przez pracowników, którzy czują się po prostu skrzywdzeni, niesprawiedliwie traktowani, gorsi i wykorzystywani przez przedsiębiorców. Kiedy rozmawiasz z pracodawcą, co słyszysz? „Jak mu płacić wyższe stawki, kiedy on w ogóle się nie angażuje i czuję, że mnie wykorzystuje”. Szara rzeczywistość, napędzająca się machina, która sprawia, że ludzie zaczynają się nienawidzić, odsuwać od siebie i niszczyć relacje. Wykorzystywanie staje się normą i wyobrażeniem odbioru tzw. rekompensaty. „Skoro nie chcesz mi więcej zapłacić, to ja odbiorę sobie należne mi wynagrodzenie w inny sposób”. Z drugiej strony – od pracodawcy wygląda to troszkę inaczej. „Nie angażujesz się? W takim razie przechodzimy na stawki prowizyjne. Ile sobie wypracujesz, tyle będziesz miał”. Oczywiście na tych dwóch założeniach i działaniach współpraca między pracodawcą a pracownikiem się nie kończy. Tyle ile osób, tyle pomysłów na „dokopanie” sobie.

Dlaczego poruszam tak ważne tematy? Dlaczego się tym zajmuję? Dlaczego o tym piszę?  Ponieważ wierzę, że każdy z nas. Jeśli to czytasz to i Ty i ja i Twój kolega, sąsiad, brat, przyjaciel może i ma wpływ na zmianę sposobu myślenia, działania, szanowania innych i dokonywania zmian w swoim życiu. Wystarczy zacząć od zadania sobie pytania.

– Dlaczego pracuję tu, gdzie pracuję?

– Po co robię to, co robię?

– Czy potrafię komunikować się ze swoim szefem?

– Czy powiedziałem mu o swoich potrzebach?

– W co wierzę?

– Czy wartości, które wyznaję są wartościami mojego pracodawcy?

Kiedy odpowiesz sobie na te pytania, być może uświadomisz sobie, że to, co teraz robisz nie jest Twoją pasją, zamiłowaniem, a szef wyznaje zupełnie inne wartości niż Ty sam. Być może to jest moment, aby podjąć decyzję o poszukaniu nowej pracy. Może przejściu na własny biznes. Przeprowadzeniu poważnej rozmowy z pracodawcą o przekwalifikowaniu na inne stanowisko. Jeśli na ten moment nie widzisz perspektyw na nową pracę, strach nie pozwala Ci na przeprowadzenie poważnej rozmowy z szefem. Nie staraj się go oszukiwać, wściekać się na niego, dlatego, że nie wie, co w Twoim sercu tak naprawdę krzyczy i co boli. Potraktuj pracę z ciekawością, z czymś, co na ten moment daje Ci jakieś doświadczenie i dzięki temu zdobywasz umiejętności. Potraktuj szefa jako osobę, dzięki której masz właśnie tę szansę na swój rozwój. Ciekawość, którą przyjmiesz jako codzienną postawę życiową pozwoli Ci każdego dnia zdobywać nowe umiejętności, poznawać nowych ludzi, doświadczać nowych sytuacji. Kiedy strach, lęk, złość zamienisz na ciekawość, życie stanie się dla Ciebie łatwiejsze do przetrwania. Łatwiej będzie Ci zapanować nad emocjami i bardziej otworzysz się na relacje międzyludzkie. Jeśli jeszcze tego nie próbowałeś, zachęcam Cię do tego, abyś spróbował i napisał do mnie czy się powiodło. Co się zmieniło w Twoim życiu?

Jeśli czujesz się mocno zagubiony i szukasz swojej drogi zawodowej zachęcam Cię do zakupu książki, którą napisałam do osób znajdujących się w miejscu tzw. bączka. Kręci się w kółko i nie wie kiedy przestanie. Jeśli czujesz, że to mowa o Tobie, nie żałuj paru złotych na siebie. Niestety książka nie została jeszcze wydana. Zakupując ją dokładasz swoją cegiełkę do jej wydania. Link do zakupu książki.

http://www.sylwiaprzespolewska.pl/ksiazka/

Jeśli jesteś osobą działającą, realizującą natychmiast założone cele. Zachęcam Cię do kursu, który stworzyłam specjalnie dla osób chcących dokonać nowych zmian w życiu i odkryć w sobie nową wersję siebie, która wniesie dużo dobrego do tego świata.

Kurs „podróż do celu”

Teraz kilka słów do pracodawcy.

Zanim zaczniesz zastanawiać się co zadziała, kij czy marchewka. Odpowiem Ci, ani kij, ani marchewka nie dają takiego efektu, jak szczera, uczciwa rozmowa. Szanowanie pracownika, uwzględnianie jego predyspozycji, umiejętności, doświadczenia, wiedzy. Aby sobie pomóc w przybliżeniu się do oczekiwanego efektu, odpowiedz sobie na poniższe pytania.

– Jakie wartości wyznaję?

– W co wierzę?

– Do czego są mi potrzebni pracownicy? Do zarabiania na mnie pieniędzy, czy może do ….

– Po co prowadzę firmę?

– Co wnoszę w życie drugiego człowieka?

– Co jest moim celem?

Kiedy zaczniesz odpowiadać sobie na powyższe pytania, zaczną się w Tobie rodzić różne uczucia, będziesz schodzić w głębie własnej osobowości. Zapragniesz bardziej siebie poznać, poodkrywasz nową wersję siebie i to jest ten, moment, kiedy zapragniesz wprowadzić zmiany. Zmiany, które wprowadzisz spowodują, że Ty i Twoi pracownicy zaczniecie się ze sobą komunikować w zdrowy sposób, z szacunkiem dla obu stron. Ustalicie wspólny cel, wizje, wartości, które przerodzą się na wymierny efekt waszych działań.

Kilka rad jak wypracować wspólne zaangażowanie, by inwestować swój potencjał w firmę, która będzie służyła swoimi wartościami całemu społeczeństwu.

– Spotkajcie się na wspólnym zgromadzeniu. Ustalcie wspólny cel. Omówcie na jakich wartościach pracujecie. W co wierzycie. Jakie są wasze przekonania.

– Zrób test osobowości dla wszystkich pracowników. Poznaj ich ukryte dary, talenty. Ustalcie priorytety. Przygotujcie wspólnie materiały, na których będziecie pracować.

– Zorganizuj dla pracowników wewnętrzne szkolenia. Inwestuj w ich rozwój. Pytaj ich o zdanie, czego oczekują. Jak chcą być motywowani, zachęcani do pracy.

– Naucz siebie i swoich pracowników wdzięczności. Wdzięczność jest również wyrazem uznania i szacunku.

– Organizuj dla pracowników spotkania integracyjne.

Podczas spotkań omówicie tematy takie jak:

 • Działania, które wykonujemy
 • Działania, które zostaną podjęte w przyszłości
 • Jakie problemy rozwiązaliśmy do tej pory, w jaki sposób. Z jakimi problemami możemy się zmierzyć w przyszłości. Jak je rozwiązać.
 • Wspólny cel.
 • Jak ukierunkować działania.
 • Kto, czym ma się zająć na 100%.
 • Nauczcie się planować na rok, pól roku, kwartał, miesiąc, każdy dzień.

Trzymając się wspólnego celu, wyznając te same wartości. Wierząc w to, co robicie, pragnienie dokonania zmian. Planowanie i realizacja działań przyczynią się do budowania waszej jedności, a przez jedność będziecie rośli, rośli i rośli.

PRZECIEŻ GRACIE DO JEDNEJ BRAMKI!

Ps. Pracuję nad szkoleniem dla Pracodawców, którzy zmagają się z brakiem zaangażowanych pracowników i zintegrowanych zespołów. Oczekuj, ponieważ jeszcze w tym miesiącu się ukaże.

Ściskam Cię cieplutko 😊

Sylwia