Darmowa wiedza dla małżeństw

Jak uwierzyć w siebie?

Jak uwierzyć w siebie?

Opowieść o Pięknej, Brzyduli i Wędrowcu

Na początku padło słowo „Jaka ona piękna. Załóżcie jej na dłoń kokardkę czerwoną, by nikt nie rzucił na nią uroku”. Zachwyt Piękną nie miał końca. Mijał dzień za dniem, Piękna rosła wraz ze swoim pięknem i poczuciem wyjątkowości. Za każdym razem, gdy patrzyła w lustro, powtarzała słowa „jaka ja piękna jestem”. W ten sposób jej dzień stawał się idealistyczny wyjątkowy, pełen wrażeń i mocy. Karmiąc się swym pięknem wydawała owoce nadludzkiej mocy i siły. Wierzyła, że nie ma rzeczy niemożliwych do zrealizowania. Jej wiara przewyższała wszelkie realne możliwości. Była tak realna i namacalna, że nic nie było w stanie zaszkodzić jej wykonaniu. Kiedy Piękna podrosła na tyle, by spojrzeć na siebie oczami uczciwości,  spojrzała ponownie w lustro i powiedziała „naprawdę jestem piękna” i dzięki tej wierze zaczęła lśnić jak diament. Podejmowała kolejne wyzwania.

czytaj dalej…

10 sposobów na nową wersję siebie

10 sposobów na nową wersję siebie

 Dzisiejszy artykuł będzie różnił się od poprzednich nie tyle treścią ile jej przekazem. Do tej pory udzielałam porad i udostępniałam ćwiczenia. Dzisiaj nie chcę doradzać. Dla odmiany, chcę przekazać, jakie poczyniłam kroki, by stać się lepszą wersją mnie samej. Jeśli uznasz te rzeczy za wartościowe, zawsze możesz wdrożyć je w swoje życie i sprawiać, że świat stanie się lepszy i Bóg poczuje się radośniejszy widząc jak Jego dzieci przynoszą niebo na ziemię.

Tak więc zaczynamy. czytaj dalej…

Kogo wychowujesz – Pokora

Kogo wychowujesz – Pokora

Dzień szósty – POKORA

To już ostatni dzień z zakresu wychowania nastolatka. Moim zdaniem dzień najważniejszy a temat najtrudniejszy do „strawienia”. Jest to zarazem koniec i początek. Koniec, nie oznacza, że tych elementów do poprawy komunikacji i budowania relacji nie ma więcej. Jest ich bardzo dużo: cierpliwość, wytrwałość, wyrozumiałość, wiara, nadzieja, odwaga, jak również ustalanie priorytetów, ustalanie celów, planowanie i wypracowanie technik negocjacyjnych, w których wyznaczamy granice.

„To ja, Narcyz się nazywam

Przepraszam i dziękuję – ja tych słów nie używam”

czytaj dalej…

Kogo wychowujesz – Wdzięczność

Kogo wychowujesz – Wdzięczność

Dzień piąty – WDZIĘCZNOŚĆ

Zastanów się przez chwilę, za co podziękowałaś ostatnio swojemu dziecku. Kiedy to miało miejsce. Czy łatwo przechodziło Ci słowo dziękuję przez gardło? Z ogromnym bólem muszę stwierdzić, że przez egoistyczne nastawienie do życia uważamy, że nam się należy, że nie ma za co dziękować, bo przecież posprzątać pokój to jego obowiązek, wynieść śmieci, umyć samochód, pozmywać naczynia, zrobić zakupy itd.; lista ta może się nie kończyć. Nawet jeżeli wszystkie te czynności są obowiązkami, które nasi nastolatkowie mają wykonywać, słowo DZIĘKUJĘ nikomu nic nie ujmuje. Wręcz przeciwnie, łączy, spaja i zachęca do jeszcze większego zaangażowania.

czytaj dalej…

Kogo wychowujesz – Czas

Kogo wychowujesz – Czas

Dzień czwarty – CZAS

Nie teraz nie mam czasu; zaczekaj, teraz nie mogę; nie widzisz, że teraz jestem zajęta? Znane są Ci te słowa? Jak często ich używasz? Czy wiesz, że te komunikaty sygnalizują „nie jesteś dla mnie na tyle ważny, co … (praca, znajomi, mąż, drugie dziecko). Zastanawiałaś się kiedyś dlaczego Twój nastolatek woli przebywać poza domem, dlaczego spotyka się z kumplami, którzy nie stronią od alkoholu i narkotyków? Zastanawiasz się dlaczego sięga po alkohol i inne używki? Jakbym poprosiła Cię o zrobienie tabelki z podziałem na dni (na jeden tydzień), w której wypiszesz liczbę godzin oczywiście z podziałem na dni przebywania z Twoim nastolatkiem – ile godzin wpisałabyś w poniedziałek, ile we wtorek a ile sumując przez cały tydzień? Teraz kolej na drugą tabelkę. Umieszczamy w niej godziny, które Twój nastolatek spędza w towarzystwie znajomych, przy komputerze, komórce. Porównując obie tabelki, która „wygrywa”?

czytaj dalej…

Kogo wychowujesz – doceniać – zauważać

Kogo wychowujesz – doceniać – zauważać

„Ten rysunek jest taki piękny, jesteś taka uzdolniona – moja kochana artystka. Twoja dusza naprawdę jest wrażliwa”. Usłyszałaś od swoich rodziców, że robisz coś dobrze, że masz talent do … Czy teraz kiedy masz przyjemność wychowywać nastolatka powielasz wychowawcze metody swoich rodziców, czy wdrożyłaś swoje własne? Czy w tych wychowawczych metodach znajduje się element doceniania? Pokazujesz swojemu dziecku, że jest dla Ciebie ważny? Czy Twoje dziecko czuje i wie, że jego obecność w domu ma znaczenie. Niezależnie, czy siedzi zamknięte w pokoju, czy z wami przy obiedzie, zapytane czy czuje się ważny i zauważany – co odpowie? Czy odpowie – „nie ma znaczenia, czy jestem czy mnie nie ma, rodzice są tak zajęci, że nie zauważają mnie”. Czy jednak powie „moi rodzice okazują na każdym kroku zainteresowanie mną i czuję się ważny i potrzebny”.

czytaj dalej…

Kogo wychowujesz – afirmowanie

Kogo wychowujesz – afirmowanie

Dzień drugi – AFIRMOWANIE

Jak pięknie wyglądasz,

Jak ładnie pachniesz…

Wciąż mnie zachwycasz.

Jak jestem dumna …

 

Nie musisz być mą kopią.

Nie musisz być przebojowa.

Bądź zawsze sobą, taka pozostań.

Akceptuję Twą inność.

Bo jest wyjątkowa.

Jesteś mym darem.

Niespodzianką każdego dnia.

Tak jesteś inna.

Tak wyjątkowa.

I taką Cię kocham …

czytaj dalej…

Kogo wychowujesz

Kogo wychowujesz

Ma szesnaście lat.

Nie wiem jak postrzega świat.

W jej życie chciałam wejść…

Nosem przywaliłam w mur!

Nos ocalały, mury pozostały.

Dalej stoję na straży.

Nigdy nie wiem, co się dzisiaj wydarzy.

Jednak ja jestem …

Jestem gotowa …

czytaj dalej…

Jak pomóc sobie pomagając innym

Jak pomóc sobie pomagając innym

Temat, który dzisiaj poruszam dotyczy każdej istoty ludzkiej funkcjonującej na tym świecie. Nie ma znaczenia czy jesteś niepracującą matką, bizneswomen, czy też przedsiębiorcą z kilkudziesięcioletnim stażem. Czy jesteś studentem, czy pełnisz służbę w kościele, czy też pracujesz na etacie. Niezależnie od wykonywanej pracy społecznej czy zawodowej zawsze miewasz kontakt z osobami różnymi od Ciebie. Osobami, które tak jak Ty potrzebują akceptacji, wsparcia, bliskości i często pomocy.

czytaj dalej…

Emocjonalne wybuchy – samokontrola

Emocjonalne wybuchy – samokontrola

Emocjonalne wybuchy – samokontrola 

Emocje są to reakcje na postrzegane wydarzenia. Kontrolowanie reakcji to różnica pomiędzy zdrowym a chorym umysłem i ciałem. Twoje emocje są wynikiem twojej własnej interpretacji. To nie zachowania innych osób. To nie w jaki sposób żyjesz, czy w którym środowisku się obracasz mają wpływ na twoje reakcje – tylko twoje myśli.

Nawet jeśli przystawią ci pistolet do głowy, zawsze masz wybór

 Michael Breen

czytaj dalej…

Archiwum